Crizal

crizal forte

Neustále špinavé brýle, prach a otisky prstů na Vašich brýlích způsobují, že pokud je pravidelně a pečlivě nečistíte, kvalita Vašeho vidění se rapidně snižuje.

Aby byl tento problém odstraněn, vyvinula společnost ESSILOR, světová jednička ve výrobě brýlových čoček speciální vrstvu Crizal Forte.

Díky použité unikátní technologii se brýlové čočky s povrchovou úpravou Crizal Forte nejen lépe čistí, a zůstanou déle čisté, ale navíc jsou brýlové čočky s povrchovou úpravou Crizal Forte stejně odolné proti poškrábání, jako běžná minerální skla s Antireflexem.

duch
klikněte pro větší obrázek
duch
klikněte pro větší obrázek
duch
klikněte pro větší obrázek

Materiály brýlových čoček

Základní pojmy

MINERÁL (též skla, nebo minerální korekční brýlové čočky)

Klasický materiál používaný v oční optice od samého počátku oboru (cca 12 století n.l.). Brýlové čočky z těchto materiálů jsou v součastné době již technicky překonané a jsou doporučovány hlavně pro specifické užití.

Výhody – Extrémní mechanická odolnost proti poškrábání. Z těchto důvodů se minerální čočky doporučují do pracovních brýlí pro obráběče kovů nebo svářeče.

Nevýhody – tyto brýlové čočky jsou extrémně těžké, mají téměř nulový UV filtr a jsou pro běžné případy korekce již skoro nepoužívané (evropský průměr cca 1 ks z 10).

NAPROSTO NEDOPORUČUJEME U DĚTSKÝCH KOREKCÍ!

PLAST (též brýlové korekční čočky vyrobené z organických materiálů, organické čočky, plasty)

Materiál poprvé uvedený na optický trh v roce 1959. Od těchto dob si plastový materiál zaslouženě díky svým evidentním výhodám získává stále více a více uživatelů.
Díky tomu jsou tyto čočky vyráběny v různých stupních ztenčení.

Výhody – Perfektní mechanická odolnost proti rozbití (až 6x odolnější proti rozbití než minerální čočky), díky možným povrchovým úpravám jsou velmi odolné proti mechanickému poškrábání. Tyto čočky se dají barvit do široké škály barev a odstínů. Plastové čočky mají vlastní velice vysoký UV filtr. Z těchto důvodů se plastové čočky doporučují jako standardní čočky pro každodenní korekce. Pro své mechanické vlastnosti jsou tyto materiály jako absolutně nutné pro tzv. vázané a vrtané brýle.

Nevýhody – bez povrchových úprav jsou plastové čočky méně odolné proti mechanickému poškrábání než minerální čočky. Po nanesení povrchových vrstev se tento handicap minimalizuje téměř na nulu (v závislosti podle druhu použité povrchové úpravy. Platí – čím lepší povrchová vrstva, tím vyšší odolnost proti poškrábání).

POLYKARBONÁT (též polykarbonátové korekční brýlové čočky)

Materiál uvedený na optický trh v roce 1999. Do té doby materiál používaný hlavně v letectví a kosmonautice. Z těchto materiálů jsou též vyráběny kryty automobilových světlometů (tzv. čirá optika) nebo CD a DVD nosiče. Pro skvělé mechanické vlastnosti jsou tyto čočky doporučovány hlavně pro dětské brýle.

Výhody – Perfektní mechanická odolnost proti rozbití (až 12x odolnější proti rozbití než plastové čočky), díky možným povrchovým úpravám jsou velmi odolné proti mechanickému poškrábání. Brýlové čočky Airwear mají vždy 100% UV filtr. Z těchto důvodů se polykarbonátové čočky doporučují jako standardní čočky pro dětské brýle. Více zde: Airwear

Nevýhody – bez povrchových úprav jsou polykarbonátové čočky méně odolné proti mechanickému poškrábání než minerální čočky. Po nanesení vrstev se tento handicap minimalizuje téměř na nulu (v závislosti podle druhu použité povrchové úpravy). Polykarbonátové čočky mohou nežádoucím způsobem reagovat na agresivní čističe na brýle, nebo na nepřirozené chemické prostředí (např. na laky na vlasy). Proto pro čištění Vašich brýlí používejte pouze přípravky s označením Polycarbonat Friendly a veškerou kosmetiku používejte ještě před nasazením brýlí.

V následující tabulce jsme si pro Vás připravili stručný přehled jejich hlavních výhod.

  Plast Polykarbonát Minerál
Hmotnost ** *** *
Odolnost proti rozbití ** *** *
Možnost barvení *** ** *
Možnost ztenčení *** ** **
Ochrana proti UV záření *** *** *
Možnost samozabarvování *** *** *

 

Platí – čím více hvězdiček, tím lepší.